Proč je myčka lepší pro životní prostředí než ruční mytí nádobí? Počítejme způsoby… Sestavili jsme přehled ekologických výhod používání myčky oproti ručnímu mytí a vysvětlíme, jak mohou různé programy, které nabízí vaše myčka, ušetřit vodu, energii nebo obojí.
Všichni víme, jaké výhody má použití myčky. Zabere méně času, je hygieničtější a efektivnější než ruční mytí nádobí, a navíc usnadňuje udržování kuchyně v čistotě. Jaký je však dopad myčky na životní prostředí?
Výsledky nezávislých studií jsou přesvědčivé: myčka je skutečně nejekonomičtější způsob mytí nádobí. Obecně platí, že spotřebovává méně vody a méně energie, a to i v případě, že započítáte energii použitou k výrobě samotné myčky.
Novější myčky nádobí jsou energeticky účinnější než ty starší, myčky v plné velikosti jsou celkově ekonomičtější, a kompaktnější model v malé domácnosti funguje lépe než stroj vytížený pravidelně na polovinu.
To jsou základy, nyní se však ponoříme hlouběji, abychom zjistili, jak snížit spotřebu, ušetřit vodu a energii pomocí správných programů.
Logickou odpovědí by bylo, že program ekologický. Pokud žijete v oblasti, kde je nedostatek vody, je důležitější šetřit vodou. Pokud žijete v místě, kde dochází k výpadkům dodávek elektřiny, možná budete chtít věnovat více pozornosti úsporám energie. Většina výrobců naprogramuje ekologická nastavení tak, aby fungovala při nižších teplotách a spotřebovávala méně vody, ale stojí za to podívat se do manuálu k myčce a ověřit potenciál úspory vody a energie také u jiných programů, jako je krátké mytí nebo nastavení s menším množstvím vody.
Před zapnutím myčky se ujistěte, že je rozumně naplněná nádobím. Přečtěte si v naší příručce, jak naplnit myčku, abyste zjistili, jak do ní dostat maximum nádobí bez obětování čisticího výkonu. Myčku používejte vždy při nejnižší možné teplotě. Samozřejmě budete muset zvýšit teplotu pro obzvláště špinavé nádobí a dobré je občas pustit horký program, aby se myčka vyčistila a zabily se bakterie, ale pro každodenní mytí talířů, šálků a sklenic používejte nižší teploty. Kromě toho šetříte energii tím, že pustíte sušení při pokojové teplotě (pokud je k dispozici) nebo dokonce ukončíte mytí před sušením a necháte nádobí přirozeně oschnout.
Stejně jako u jiných elektrických spotřebičů vypněte pohotovostní režim, kdykoli myčku nepoužíváte. Můžete snížit nároky na elektrickou síť spuštěním myčky v době mimo špičku (například pozdě v noci), kdy je elektřina často levnější a je pravděpodobnější, že pochází z místních elektráren.
Nádobí předem neoplachujte, ani pod tekoucí vodou, ani v myčce. Před nakládkou seškrábněte zbytky jídla do koše, ale neplýtvejte vodou na úkol, který se bude opakovat v myčce. Video Dishwasher Diaries níže vysvětluje, proč není nutné oplachování předem.