Skip to Content

Horkou a hygienickou, nebo eko chladnou – jakou teplotu a k čemu?

Pokud vaše myčka nemá automatické nastavení – nebo pokud její automatický program neposkytuje požadované výsledky – musíte vědět, jak ručně zvolit správný program. V dalším textu se dozvíte o správné teplotě myčky a nejlepších mycích prostředcích Somat do myčky nádobí pro vše od lehce znečištěného nádobí a křehkých sklenic až po připálené hrnce a velmi špinavé pekáče.

Jak automatický program vybírá správnou teplotu v myčce?

Mnoho novějších myček nádobí nabízí automatický program, který nastavuje nejlepší teplotu myčky podle druhu nádobí a podle toho, jak je špinavé. Senzory detekují množství nečistot v odtokové vodě a signalizují potřebu vyšších teplot nebo více vody, dokud není odtok čistý.

Při které teplotě má myčka nejnižší spotřebu?

Informace o spotřebě vody a energie specifických mycích cyklů pro váš model naleznete v návodu k myčce. Obecně by ekologický program měl nabídnout nízkou spotřebu vody i energie. Je však možné, že kratší, chladnější program spotřebovává méně energie nebo že delší program vyžaduje méně vody. Většina myček dnes disponuje speciálním ekologickým programem.

Správná teplota myčky pro špinavé nádobí

Pokud ekologický program není dostatečně výkonný, aby umyl vaše nejšpinavější nádobí, připálené hrnce a mastné pekáče, je lepší zvolit vyšší teplotu a dosáhnout lepších výsledků při jednom mytí, místo abyste museli spouštět další cyklus, když nejste spokojeni s výsledky ekologického programu. Další případy, kdy může být vyžadována vyšší teplota myčky, je u nádobí, které je třeba dezinfikovat, a když čistíte samotnou myčku intenzivním čističem Somat (doporučeno jednou měsíčně). Má-li vaše myčka k dispozici nastavení „velké zatížení“, „intenzivní“ nebo „hrnce a pánve“, bude právě tato volba vhodná pro nastavení vyšší teploty.

Správná teplota myčky pro křehké nádobí

Na opačném konci škály je jemné nádobí, sklenice na víno a další křehké sklo, které je nejlépe mýt při nízké teplotě. U těchto kousků nádobí je méně pravděpodobné, že jsou silně znečištěné, takže se nemusí mýt tak moc horké. Za druhé, teplo – nebo spíše rychlá změna teploty myčky – může také sklo a křehké nádobí poškodit. Mírnější programy umývají obsah při nízké teplotě (dokonce nižší než u ekologického programu), po níž následuje teplejší oplach.

Správný mycí prostředek pro myčku spuštěnou při libovolné teplotě

Pravidlem je, že čím silnější je mycí prostředek, tím účinnější bude při nižší teplotě. Mírnější mycí prostředky mohou vyžadovat vyšší teplotu. Nejsilnější mycí prostředky, jako je Somat Gold, mohou přinést vynikající výsledky i při nízké teplotě nebo ekologickém nastavení. Somat Classic na druhé straně funguje nejlépe u běžného nádobí a může vyžadovat vyšší teplotu, aby se vyrovnal s extrémně špinavými nádobami. U většiny domácností se vyplatí mít k dispozici dva různé typy mycích prostředků a střídavě měnit jejich použití v závislosti na tom, jak špinavé je vaše nádobí a při jaké teplotě ho myjete.

Více v této kategorii

  • Je myčka nejudržitelnějším způsobem mytí?

    Zeleně a čistě – proč je myčka nejudržitelnějším způsobem mytí

  • Proč je prostředek bez fosfátů lepší pro prostředí?

    Co jsou fosfáty a proč je prostředek bez fosfátů lepší pro prostředí?

Více informací

  • Domovská stránka

  • Proč se zapojit: Chceme vás inspirovat, abyste společný čas trávili u stolu, protože vždycky je pro to dobrý důvod! Nenarozeniny či Den úžasnosti.

  • Kdo řekl, že mytí nádobí musí být nudné? S těmito triky je zábava zaručena! A s našimi účinnými produkty je mytí nádobí super snadné!