Skip to Content

Co jsou fosfáty a proč je prostředek bez fosfátů lepší pro prostředí?

Mycí prostředky do myčky jsou často inzerovány jako „bez fosfátů“ nebo je to, že neobsahují fosfáty, uvedeno na obalu. Většina z nás si uvědomuje, že to musí být dobrá věc, ale zajímali jste se někdy, co vlastně jsou fosfáty? Čtěte dál a dozvíte se více.

Co jsou fosfáty?

Fosfáty jsou přirozeně se vyskytující formou prvku fosforu, který je přítomen v našem prostředí a vyskytuje se všude kolem nás. Anorganický chemický fosfát však není totožný s prvkem fosforem. Konkrétněji, fosfát je sůl kyseliny fosforečné. Anorganické fosfátové horniny se těží na extrakci fosforu jako zemědělského hnojiva. Podporuje růst rostlin, buněčné dělení a fotosyntézu. Fosfáty vznikají, když se fosfor kombinuje s jinými prvky a fungují odlišně. Ve spotřebitelských výrobcích se používají různé fosfáty, jako například v zubní pastě, barvách, v čisticích prostředcích a mycích prostředcích do myčky nádobí.

Proč byly fosfáty v mycích prostředcích do myčky?

Přibližně 5 % světových fosfátů bylo až donedávna používáno v mycí prostředcích. V mycích prostředcích do myčky sloužily fosfáty k vázání vápníku a hořčíku a suspendovaly další částice, čímž je pomáhaly odstraňovat ze špinavého nádobí. Rovněž změkčují vodu a zabraňují v myčce vzniku vodního kamene.

Jsou fosfáty toxické nebo škodlivé?

Vzhledem k tomu, že se fosfáty nacházejí všude, včetně potravin a v našem těle, nejsou pro člověka toxické ani škodlivé. Pokud u vás lékař zjistí nedostatek fosfátů, dokonce vám předepíše doplňky k regulaci jejich hladiny. Totéž platí pro životní prostředí: fosfáty jsou živiny, které podporují růst rostlin a samy o sobě nemají žádné nepříznivé účinky na rostliny nebo zvířata. Pokud fosfáty nejsou toxické ani škodlivé pro člověka ani pro životní prostředí, proč byly ve většině zemí v mycích prostředcích zakázány?

Proč byly fosfáty zakázány?

Fosfáty byly zakázány v USA a EU, stejně jako v mnoha dalších zemích. Přestože nejsou toxické nebo škodlivé pro člověka, jejich přítomnost ve vodních cestách může narušit rovnováhu vodních forem života. Jako hnojivo způsobují fosfáty rychlý růst řas. Takzvaný řasnatý květ má nepříznivý vliv na jiné organismy žijící ve vodě. Většina čistíren odpadních vod nemůže plně odstranit fosfáty z odpadních vod z domácností, takže některé z nich pak nevyhnutelně skončí v přírodních vodních cestách. Země, které zakázaly fosfáty, doufaly, že omezí zamoření řasami a zamezí přebytku živin ve znečišťování řek a jezer.

Jak fungují bezfosfátové mycí prostředky do myčky?

Mycí prostředky Somat neobsahují fosfáty a jsou tedy v souladu s předpisy EU. Všechny produkty byly přepracovány tak, aby poskytovaly stejné čisticí vlastnosti bez fosfátů jako přísady. Je nepravděpodobné, že by zákazníci v oblastech s měkkou vodou zaznamenali změnu, zatímco zákazníci v oblastech s tvrdou vodou mohou nyní potřebovat více soli do myčky. V prvním srovnání tablet do myčky po zákazu fosfátů v mycích prostředcích v EU největší německou zkušebnou spotřebních výrobků „Stiftung Warentest“ byl Somat Gold vyhlášen za vítěze testu a měl lepší výsledky než všechny ostatní produkty, a to i bez fosfátů.

Více v této kategorii

  • Je myčka nejudržitelnějším způsobem mytí?

    Zeleně a čistě – proč je myčka nejudržitelnějším způsobem mytí

  • Při jaké teplotě má myčka nejvyšší spotřebu?

    Horkou a hygienickou, nebo eko chladnou – jakou teplotu a k čemu?

Více informací

  • Domovská stránka

  • Proč se zapojit: Chceme vás inspirovat, abyste společný čas trávili u stolu, protože vždycky je pro to dobrý důvod! Nenarozeniny či Den úžasnosti.

  • Kdo řekl, že mytí nádobí musí být nudné? S těmito triky je zábava zaručena! A s našimi účinnými produkty je mytí nádobí super snadné!