Skip to Content

Křehké a náročné – jak ochránit sklo v myčce

Sklo je hvězdou světa myček. Myslíte si, že by se mělo dát snadno umýt, ale je zdrojem tolika problémů, až se ptáte, jestli to stojí za to otravování. Vysvětlíme, proč je myčka opravdu nejlepším místem pro umytí vašeho skla, jak se vyhnout korozi a skvrnám od vodního kamene použitím některých základních přísad, a dáme vám pár extra tipů pro vkládání do myčky, které vám pomohou vyhnout se rozbití skla.

Jak zabránit rozbití skla v myčce

Všichni známe váhání mezi umytím krásné, křehké sklenice na víno ručně (protože se obáváme, že se rozbije) a jejím vložením do myčky na nádobí (protože víme, že bude zářivá a čistší než kdykoli po ručním mytí). Dobře udržovaná myčka nádobí a správný mycí prostředek přinesou lepší výsledek, to je mimo diskusi, ale co můžeme udělat, abychom minimalizovali riziko rozbití sklenic v myčce? Zde je pár tipů a vychytávek:

1. V rozporu s převládajícím názorem nejsou otřesy primárním důvodem, proč se sklo v myčce může rozbít. Se sklem se nepohybuje, ale je pouze postřikované vodou, která by ho neměla poškodit, pokud je do myčky správně vloženo. Zato vysoká teplota může být viníkem. Proto je vhodné mýt sklo ve speciálním programu anebo, pokud vaše myčka takový nemá, při nižší teplotě.

2. Jemné sklo dávejte vždy do horní přihrádky myčky. Teplota je tu nižší a vodní paprsek je méně intenzivní. Pokud máte na spodní mřížku umístit větší skleněné vázy nebo karafy, zabezpečte jejich polohu a použijte nízkoteplotní cyklus.

3. Má-li vaše myčka specifické místo pro sklenky na víno, využijte ho. Může to být na okraji malé skládací zásuvky na obou stranách horního koše, kam obvykle pokládáte velké nádobí.

4. Pokud jsou vaše sklenice na víno příliš vysoké, aby mohly být umístěny ve vzpřímené poloze, stojí za to upravit výšku horního koše. Obvykle jen přesouváme koš výš, aby se do spodní přihrádky vešly velké talíře, ale můžete ho také přemístit níž, abyste mohli naskládat velké sklenice na víno.

5. Některé myčky nádobí jsou dodávány se speciální přihrádkou na sklenky na víno, ostatní výrobci je nabízejí jako zvláštní příslušenství, které lze zakoupit samostatně. Můžete si také zakoupit neznačkové příslušenství pro myčky určené speciálně pro bezpečné umístění sklenic na víno v myčce. Bývají to volně stojící nádoby, podobné košíčkům na příbory, nebo silikonové stabilizátory, které se připevní k trnům v myčce a stopce u sklenic na víno.

Jak zabránit vzniku skvrn vodního kamene na skle

Skvrny vodního kamene na skle jsou příznakem tvrdé vody. Přečtěte si náš článek o řešení tvrdé vody a vodního kamene, kde se dozvíte více. Pomocí multifunkčních tablet jako Somat All in OneSomat Gold, nebo gelů Somat Gold Gel s integrovaným změkčovačem vody bude vaše sklo ochráněno před bílými zbytky a vodními skvrnami souvisejícími s vodním kamenem. Pokud je však vaše voda tvrdší než 21 °dH (německých stupňů tvrdosti) nebo pokud používáte mycí prostředek bez soli, jako je Somat Classic, budete muset do myčky přidat sůl SomatLeštidlo Somat zajistí, že se vaše sklo bude dokonale lesknout. Jakmile jich využijete, stanou se problémy s vodním kamenem minulostí.

Více v této kategorii

  • Jak v myčce umýt i to nejšpinavější nádobí

    Odolná špína – jak v myčce umýt i to nejšpinavější nádobí

Více informací

  • Domovská stránka

  • Proč se zapojit: Chceme vás inspirovat, abyste společný čas trávili u stolu, protože vždycky je pro to dobrý důvod! Nenarozeniny či Den úžasnosti.

  • Kdo řekl, že mytí nádobí musí být nudné? S těmito triky je zábava zaručena! A s našimi účinnými produkty je mytí nádobí super snadné!