Skip to Content

Jak funguje přípravek na mytí nádobí?

Přípravek na mytí nádobí čistí naše nádobí, abychom je mohli používat stále znovu a znovu. Ale jak funguje přípravek na mytí nádobí? Věda stojící za tímto přípravkem vás ohromí.

Jak funguje přípravek na mytí nádobí: molekuly mycího prostředku

Existují dva různé typy molekul: hydrofilní molekuly, které jsou přitahovány k vodě, a hydrofobní molekuly, které jsou vodou odpuzovány. Olej je tvořen hydrofobními molekulami.

Struktura přípravku na mytí nádobí

Po spojení těchto dvou typů molekul vznikne molekula mycího prostředku. Molekula přípravku na mytí nádobí má jeden hydrofilní konec a jeden hydrofobní konec. První je polární strukturou, která se váže s vodou při mytí nádobí. Druhý je nepolární strukturou, která se váže s tukem a olejem.

Jak funguje přípravek na mytí nádobí?

Jakmile vložíte mastnou pánev do dřezu plného saponátové vody, olej nebo mastnota na pánvi se ve vodě automaticky nerozpouští, protože molekuly oleje jsou nepolární, zatímco molekuly vody jsou polární. Jak tedy funguje přípravek na mytí nádobí? Přípravek funguje na základě využívání polární a nepolární struktury působící jako můstek nebo emulgátor.

I když se olej přirozeně nesmíchá s vodou, molekuly mycího prostředku se přeskupují, jakmile se dostávají do kontaktu s olejem. Pokud byste se v tomto okamžiku podívali na molekulu mycího prostředku, viděli byste, že hydrofilní polární strana molekuly (ta, která má ráda vodu) směřuje ven k vodě. Hydrofobní část, která má ráda mastnotu, směřuje k oleji. Tato část se nalepí na mastnotu, zachytí ji uvnitř molekuly a oddělí od nádobí. Saponátovou vodu lze pak snadno opláchnout.

Jak funguje přípravek na mytí nádobí: mytí nádobí

Molekuly přípravku na mytí nádobí odlepují špínu, nečistoty, bakterie a mastnotu od nádobí, aby mohly být spláchnuty do odtoku. Po opláchnutí přípravku vodou je nádobí čisté a připravené k opětovnému použití.

K dosažení optimálních výsledků je navíc zapotřebí voda (která je schopna sama o sobě rozpustit částice potravy), jakož i míchání nebo tření.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje přípravek na mytí nádobí? Díky jedinečným částem molekuly mycího prostředku může být vaše nádobí čisté a bez mastnot po každém ručním mytí.

Související články

  • Jaké množství přípravku na mytí nádobí bych měl/a použít?
  • Jak mýt nádobí
  • Je náš přípravek na nádobí vhodný pro citlivou pokožku?

#ENJOYTOGETHER

  • Najděte si dokonalý recept, který potěší vaše blízké na dalším setkání.

  • Spoustu důležitých momentů v našem životě zažijeme při přípravě nebo podávání jídla. Toto je cesta, jak utužit vztahy. Zjistěte více zajímavých faktů a nápadů v našich inspirativních článcích. Inspirujte se!

  • Kdo řekl, že mytí nádobí musí být nudné? S těmito triky je zábava zaručena! A s našimi účinnými produkty je mytí nádobí super snadné!