Často kladené dotazy
Proč bych měl(a) používat k mytí nádobí myčku?
Jaké funkce jednotlivé mycí programy nabízejí?
Předmytí/mytí
Podle typu myčky lze některé programy s cyklem předmytí volit přímo. Tyto programy obvykle zajišťují intenzivnější mytí. Příslušné informace naleznete v návodu k myčce nebo na internetových stránkách výrobce myčky. S funkcí předmytí/mytí jsou nejprve studenou vodou opláchnuty okamžitě odstranitelné zbytky jídla. Následně se spouští hlavní mycí cyklus s novou vodou a ze zásobníku dávkovače se automaticky přidá mycí prostředek. V závislosti na zvoleném programu se voda ohřeje na stanovenou teplotu 35 až 75 °C. Hlavní mycí cyklus trvá 15 až 90 minut a končí odčerpáním vody.
Průběžný oplach
Všechny programy obsahují průběžný oplach. Ten je zapotřebí k odstranění zbytkové vody a nečistot po mytí a připravuje nádobí na konečný oplach. Průběžný oplach končí odčerpáním vody.
Závěrečný oplach
Všechny programy kromě předmytí obsahují funkci závěrečného oplachu. Do myčky je napuštěna voda a ve standardních programech se ohřeje na nejvýše 75 °C. Při ohřívání je z dávkovače automaticky přidáno leštidlo. S prostředky Somat All in One a Somat Gold není další leštidlo zapotřebí, neboť je již součástí těchto prostředků.
Sušení
Kromě velmi krátkých cyklů „jen oplach“ určených například pro rychlé mytí skleniček, všechny programy zahrnují sušení. Při sušení nádobí pomáhá zbytkové teplo ze závěrečného oplachu. Cyklus sušení obvykle trvá 20 až 70 minut.
Jak mohu uspořit energii a vodu?
Proč bych měl(a) používat automatické programy?
Moderní detergenty (tenzidy) pro automatické myčky jsou při správném použití schopny dosáhnout požadovaných výsledků mytí dokonce i při teplotě 50 °C až 55 °C a s automatickými programy.
Jaký je rozdíl mezi nádobím vhodným do myčky a nádobím odolným mytí v myčce?
Jaké předměty mohu vkládat do myčky?
Nerezová ocel
Příbory, hrnce, pánve, tácy, stěrky, naběračky a síta jsou často z nerezové oceli. Na rozdíl od železa a „běžné“ oceli nerezová ocel nepodléhá korozi. Jedná se totiž o slitinu železa a různého množství jiných kovů, zejména chromu a niklu. Nerezovou ocel lze obvykle mýt v myčce.
Sklo
Sklo se pro vybavení domácnosti často používá díky svým zvláštním vlastnostem, jako je průhlednost, lom a odraz světla, lesk, nepropustnost a odolnost chemickým látkám. Sklo lze obvykle mýt v myčce.
Stříbro
V myčce nejčastěji mytým typem nádobí jsou stříbrné příbory. Pro mytí v automatické myčce nejsou vhodné dekorativní tácy, mísy a talíře, držáky na čajové sklenice, solničky, pepřenky a cukřenky, které jsou potaženy značně slabšími vrstvami stříbra a často jsou ještě lakovány.
Dřevo
V myčce lze mýt předměty z nelakovaného dřeva, jako jsou dřevěné vařečky a lžíce z jednoho kusu. Mohou však vyblednout a jejich povrch často zdrsní. U dřevěných prkének s větším povrchem mohou vzniknout námahové praskliny. Dřevěné rukojeti mohou zmatnět nebo popraskat. Lakované dřevo není k mytí v myčce vhodné. Dřevo nabobtná, což vede k odlupování laku.
Keramika
Nádobí z keramiky lze rozdělit do čtyř skupin: pórovina, kamenina, porcelán a glazovaný porcelán. Pokud jde o vhodnost pro mytí v myčce, platí pravidlo: čím tvrdší a méně pórovitý materiál je, tím je pro mytí v myčce vhodnější.
Plasty
V myčkách s nezakrytými topnými tělesy se mohou plastové díly snadno deformovat, jsou-li umístěny v dolním koši. Proto je nejlepší ukládat všechny plastové předměty do horního koše. Při styku s potravinami, které snadno způsobují skvrny (rajská šťáva, kečup, mrkvová šťáva, červená řepa, červené zelí) může dojít ke změně barvy plastu.
Mohu v myčce mýt společně příbory z různých kovů?
Lze mýt v myčce hliník?
Jak mám správně myčku naplnit?
Nádobí musí být bezpečně uloženo v koších. Zejména sklenice musí být umístěny bezpečně, aby se vzájemným narážením nepoškodily.
Hrnečky lze vkládat do rohů košů, zatímco hluboké nádobí je lépe umisťovat do středu. Nedoporučuje se pokládat nádobí v koši volně na sebe, protože tak může vznikat „stín“, který brání vodě v přístupu ke všemu nádobí v myčce.
Dále se ujistěte, že nic nebrání volnému pohybu ostřikovacích ramen.
Velké kusy nádobí by měly být v dolním koši, zatímco menší a křehké kusy, například sklenice, by měly být v koši horním.
Příbory by měly být uloženy bez třídění v příborovém koši, rukojetí dolů. Pokud má vaše myčka na příbory velký koš, můžete při ukládání příbory roztřídit.
V myčkách s nezakrytými topnými tělesy se mohou plastové díly snadno deformovat, jsou-li umístěny v dolním koši. Proto je nejlepší ukládat všechny plastové předměty do horního koše.
Na co nesmím zapomenout při vyprazdňování myčky?
Jakou péči moje myčka potřebuje?
Pokud se přidá příliš málo prostředku na mytí nádobí, nejsou z nádobí odstraněny velké nebo velmi mastné zbytky jídla, pokud není zvolený program vhodný pro danou míru znečištění, mohou v myčce zůstávat zbytky tuků nebo jiné zbytky z jídla, které snižují mycí výkon tím, že brání cirkulaci vody v systému. V takovém případě nebo v případě, že mytí již nemá uspokojivé výsledky, je třeba vyčistit vnitřní stěny a ostřikovací trysky rotačních ramen.
Doporučuje se pravidelný čisticí cyklus s prostředkem Somat Machine Cleaner (jednou za 1–2 měsíce), protože se tak zajistí čistota viditelných i skrytých částí myčky, které jsou ve styku s vodou.
Boční stěny myčky lze čistit běžným čistícím prostředkem pro domácnost namísto čističe Somat Machine Cleaner. Stačí nanést prostředek vlhkým hadříkem a špínu setřít.
Co způsobuje pachy a jak je lze odstranit?
Odtoková hadice musí být umístěna před sifonem, který zachycuje pachy. Kromě toho nesmí být na hadici žádné smyčky.
Za druhé mohl být zvolen nevhodný mycí program neodpovídající míře znečištění nádobí. Vznikají pak usazeniny v sítku nebo filtrech.
Řešení: pověste do myčky lahev čističe Somat Machine Cleaner a spusťte čisticí cyklus podle pokynů, a to za pomoci jednoho z nejintenzivnějších programů.
Další příčinou mohou být i zbytky na těsnění dveří. Řešení: navlhčete hadřík čističem a těsnění dveří vyčistěte.
Pokud se pach objevil v důsledku dlouhodobého nepoužívání myčky, lze tento problém řešit pomocí Somat Deo Duo-Pearls. S neutralizací nežádoucích pachů mohou pomoci i tablety Somat All in One Lemon nebo Somat Gold Lemon. Myčka pak bude svěže vonět po každém mycím cyklu.
Lze výrobky Somat používat i v myčce s přívodem teplé vody?
Je prokázáno, že mycí účinek prostředku Somat je u myček připojených k přívodu teplé vody velmi dobrý. I na teplotu citlivé složky přípravku, jako jsou enzymy, jsou plně funkční: horká voda v prvním cyklu (předmytí nebo hlavní cyklus, podle zvoleného programu) bude teplotou nádobí a vnitřních stěn myčky zchlazena na přibližně 30 °C.
Proč musím vedle prostředku na mytí používat i leštidlo a sůl do myčky?
Je možné v myčce používat i prostředek na ruční mytí?
Jaký program myčky mám použít pro různé druhy znečištění?
Běžně až silně znečištěné hrnce a pánve
65 °C Běžný nebo univerzální
Zaschlé zbytky jídla
50/55 °C Běžný nebo univerzální
Běžně znečištěné nádobí
45/55 °C Energeticky úsporný / eko
Běžně znečištěné nádobí (program může trvat déle než běžný program)
35 °C – 45 °C Jemný/sklo
Lehce znečištěné, na teplo citlivé nádobí (zejména sklenice)
35 °C – 60 °C Rychlý/krátký
Lehce znečištěné nádobí bez zaschlých zbytků jídla (program trvá méně než hodinu, ale může mít vyšší spotřebu energie)
Proč po skončení programu myčky zůstávají na nádobí zbytky jídla?
Co je příčinou jemných písčitých usazenin (zejména na sklenicích nebo hrníčcích) po mytí v myčce?
Proč se někdy na šálcích špatně myjí skvrny od čaje?
Jak se mám zbavit mastných zbytků uvnitř myčky?
Po umytí v myčce je na nádobí bílý, vodou rozpustný povlak. Co ho způsobuje a jak se ho lze zbavit?
• Víčko zásobníku soli není řádně zavřeno a slaný roztok tak může být vytlačen do prostoru na mytí. V takovém případě byste měli víčko správně uzavřít.
• Ve víčku může být vlasová prasklina a je třeba je vyměnit.
• Při plnění zásobníku unikla přebytečná sůl do prostoru na mytí. V takovém případě zvolte rychlý cyklus a zapněte prázdnou myčku – bez nádobí.
Po umytí je na nádobí bílý, vodou nerozpustný povlak. Co ho způsobuje a jak se ho lze zbavit?
Okamžitá náprava: zapněte prázdnou myčku s čističem Somat Machine Cleaner na nejintenzivnější program. Odstraníte tak usazeniny vodního kamene. Je-li celá náplň myčky pokryta bílým, ve vodě nerozpustným povlakem, lze nádobí v myčce ponechat i při spuštění myčky s čističem. Výjimka: materiály citlivé na kyseliny, jako je smalt nebo dekorované nádobí.
Co je příčinou zmatnění stříbrných příborů po mytí?
Co je příčinou měňavého povlaku na nerezových příborech nebo hrncích?
Co je příčinou vzniku rezavých skvrn např. na nerezových příborech, když před vložením do myčky na nich žádné skvrny nebyly?
Jak u nerezové oceli dochází k bodové korozi a jak se jí lze vyhnout?
Na některých sklenicích vzniká neodstranitelný mléčný zákal. Jak k tomu dochází?
Rada do budoucnosti: při nákupu nových sklenic hledejte označení nebo upozornění týkající se vhodnosti pro mytí v myčce. Někteří výrobci zaručují odolnost sklenic po stanovený počet mycích cyklů.
Proč plastové nádobí v myčce osychá hůře než ostatní nádobí?
Jak mohu předcházet škrábancům na povrchu skla?
Proč jsou někdy umyté sklenice nepříjemně cítit?
Koroze skla u sklenic, které jsou již nějakou dobu používány, vede i ke změně struktury povrchu a usnadňuje zachycování mikroskopických částeček v povrchu.
Při odstraňování nepříjemného zápachu ze sklenic může pomoci sklenice několikrát po sobě umýt v programu s vysokou teplotou. Sklenice by přitom měly být umístěny v koši tak, aby ostřikovací proud vody dosáhl na každé místo jejich povrchu. V závislosti na stavu a stáří sklenice nemusí být možné odstranit pachy úplně.
